STEN SJÖSTRAND COLLECTION
Någon gång under 1400-talet seglade ett skepp från Thailand med destination Indonesien. I lasten fanns omkring 30 000 föremål där merparten bestod av celadonporslin från Sawankhalok. Skeppet och dess besättning skulle dock aldrig nå sitt mål. Ett oväder fick det att gå under utanför ön Tioman i Malaysia. Där kom det att ligga orört i mer än 500 år på 46 meters djup, tills Landskronafödde Sten Sjöstrand upptäckte skeppet och dess skatter 1995.
Entreprenören och äventyraren Sten Sjöstrand lämnade Sverige under 1970-talet för att söka lyckan i Asien. Genom sitt intresse för dykning och historia kom han att fascineras av tanken att en dag upptäcka ett orört vrak, något som bara kan beskrivas som att hitta en nål i en höstack. Men med hårt arbete, envishet och med hjälp av sonarteknik hittade han efterlämningarna av hela fyra vrak, benämnda Royal Nanhai, Nanyang, Xuande och Longquan. Alla var fullastade med stengods och porslin, tillverkade mellan 1440 och1470, från bl.a. Thailand, Kina och Vietnam.
Utgrävningarna efter det första skeppet tog tre år. Processen att bärga vrakgods från havsbotten på 46 meters djup är krävande och tar tid. Dykare kan vistas på botten i 20 min vilket följs av en uppstigningstid på 50 min. Efter sex timmar på land med återhämtning kan man sedan tillbringa ytterligare 20 min på botten följt av 70 min uppstigningstid. Allt som allt resulterar detta i 40 min ”säker bottentid” per arbetsdag. Merparten av fynden har donerats till museum världen över och tack vara Sten Sjöstrands upptäckt har vi fått en utökad förståelse kring dåtidens handel mellan de asiatiska nationerna och för den keramiska produktionen från framförallt Thailand.
Sten Sjöstrand Collection är sannerligen en skatt från havets djup där proveniensen är helt enastående. Hur ofta kan man återge ett objekts 500-åriga historia så precist som i detta fallet?
Skånes Auktionsverk har fått det ärofyllda uppdraget att sälja återstoden av Sten Sjöstrands bärgade celadonsamling. Detta är ett unikt tillfälle för gemene man att förvärva ett återupptäckt objekt som vilat på havets botten redan under tiden för Christopher Columbus födelse!
Till Katalogen